Zarówno ciąża, jak i poród to dla przyszłej mamy niezwykłe, emocjonujące i niezapomniane chwile. Niestety nierzadko wiążą się one także z dużym stresem, ogromnymi zmianami w życiu oraz koniecznością podejmowania istotnych decyzji. Przyszli rodzice szczegółowo planują najbliższą – jak i znacznie dalszą – przyszłość rozwijającego się życia. Wybierają imiona i urządzają dziecięcy pokoik, aby gotowy, bezpieczny i przytulny czekał na nowego członka rodziny. Warto jednak pamiętać, że jeszcze przed rozpoczęciem nowego, wspólnego życia należy zaplanować szczegóły pobytu w szpitalu oraz samego porodu. Pomocny jest w tym specjalnie przygotowany plan porodu.
Co to jest plan porodu i jak go napisać? Najważniejsze informacje i porady znajdziecie poniżej – zapraszamy do lektury!
Szczegółowy plan porodu – dlaczego warto?
O ile panie będące już mamami mają pewne doświadczenie w kwestii pobytu na oddziale położniczym, o tyle kobiety, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka, mogą być zaskoczone wieloma sprawami. Zarówno pierwsze jak i drugie, bez względu na poziom doświadczenia, z całą pewnością odczuwać będą stres bezpośrednio przed jak i w trakcie porodu. To z kolei może sprawić, że większą trudność będzie stanowić dla nich podjęcie odpowiedniej decyzji.
Dlatego też warto odpowiednio wcześniej, jeszcze przed trafieniem do szpitala na oddział położniczy, przygotować swój własny plan porodu. Dzięki niemu możemy zagwarantować sobie większy komfort i bezpieczeństwo porodu, jak również wystosować gotowe już odpowiedzi na pytania i wątpliwości, które mogą pojawić się przy rodzeniu.
Podczas tworzenia planu przyszli rodzice mają okazję poznać szczegóły dotyczące porodu, o których do tej pory mogli nie mieć pojęcia. Wykonując plan, przyszła mama oraz tata mogą między innymi poznać możliwości odnoszące się do znieczulenia podczas porodu, jak również rozmaitych pozycji możliwych do przyjęcia. Zasięgnięcie szerszej wiedzy potrzebnej do stworzenia planu może pomóc rodzicom dowiedzieć się także czegoś więcej na temat etapów i faz porodu, dzięki czemu oczekująca na nowego członka rodziny mama może w pełni świadomie zdecydować o tym, kiedy niezbędne jest przeniesienie się do szpitala.
Plan porodu nie jest rzeczą obowiązkową, a jedynie wyjątkowo korzystną dla rodziców możliwością. Ze szczegółami dokumentu powinna zapoznać się zarówno położna, jak i lekarz prowadzący oraz odbierający poród bezpośrednio po tym, kiedy przyszła mama trafi na oddział położniczy.
Jak napisać plan porodu?
Plan porodu jest dokumentem, który składa się z pytań lub kluczowych podpunktów oraz najważniejszych informacji ich dotyczących. W planie przyszła mama powinna zapisać wszystkie swoje oczekiwania względem pobytu w szpitalu, na oddziale położniczym, porodu, znieczulenia oraz innych istotnych kwestii dotyczących wydawania na świat potomstwa.
Aby więc napisać swój własny plan porodu, konieczne jest dokładne zastanowienie się nad własnymi potrzebami. Najlepiej będzie samodzielne lub wraz z przyszłym tatą, krok po kroku omówić wszystkie etapy i aspekty porodu oraz całego pobytu w szpitalu. Plan warto wykonać po zapoznaniu się ze wszystkimi możliwościami, jak również sposobem funkcjonowania szpitala, w którym mama decyduje się rodzić.
Jak przygotować plan porodu? Można zrobić to zupełnie samodzielnie lub skorzystać z jednego z gotowych wzorów, wypełniając jedynie puste pola lub wybierając jedną, najkorzystniejszą z podanych możliwości.
Gotowy plan porodu
Przyszli rodzice, którzy nie mają pewności co do tego, czym zapełnić swój plan porodu, mogą skorzystać z pomocnych wzorów. Gotowy plan porodu do druku znaleźć można w internecie, na wielu stronach dotyczących ciąży, zdrowia oraz rodzicielstwa. Ponadto istnieją także specjalne organizacje i fundacje, które pomagają kobietom w bezpiecznym i godnym przebyciu porodu. Jedną z najbardziej znanych jest Fundacja Rodzić Po Ludzku.
Plan porodu wzór – jak wypełnić?
Kiedy już znajdziemy gotowy plan porodu, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jego treścią, a następnie przeanalizować i skonfrontować z własnymi potrzebami oraz oczekiwaniami względem porodu i połogu.
W większości przypadków plan porodu pod każdym z zagadnień posiada kilka możliwych opcji. Należy zaznaczyć tę, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom i wymaganiom. Są to między innymi takie kwestie jak możliwość dokarmiania noworodka mlekiem modyfikowanym, korzystanie ze znieczulenia, czy ewentualne alergie lub przewlekłe choroby.
Zarówno podczas samodzielnego tworzenia planu, jak również przy wypełnianiu gotowego wzoru, pomocna może okazać się położna, która towarzyszy przyszłej mamie jeszcze w domu, przed porodem. Warto także zapytać o zdanie inne mamy, posiadające w tej kwestii pewne doświadczenie. Oczywiście nie po to, aby zaznaczać dokładnie takie same odpowiedzi jak bardziej doświadczone koleżanki, ale aby poznać dostępne możliwości i rozwiać własne, nurtujące nas niepewności.
Plan porodu – cesarskie cięcie
Warto wiedzieć, że plan porodu możemy samodzielnie napisać lub wypełnić zarówno w przypadku naturalnego porodu, jak i wcześniej planowanego cesarskiego cięcia. W takim wypadku, mimo iż sposób porodu jest już określony, przyszła mama może podjąć inne, równie ważne decyzje dotyczące między innymi pierwszego kontaktu z noworodkiem, oczekiwań względem odciągnięcia siary czy też czasu pobytu dziecka z matką bezpośrednio po porodzie.
Własny plan porodu – najważniejsze kwestie
Plan porodu to ważny dokument, dający przyszłym rodzicom, a szczególnie przyszłej mamie, możliwość znacznego przyspieszenia procesu porodu, jak i ułatwienia pobytu w szpitalu. Warto jednak pamiętać, że mimo iż możemy zawrzeć w nim wiele rozmaitych kwestii, powinniśmy ograniczyć się jedynie do tych znalezionych we wzorach lub zaproponowanych przez położną, czy lekarza.
Samodzielnie przygotowany plan porodu powinien zawierać takie informacje jak oczekiwania wobec miejsca oraz warunków porodu. Przyszła mama powinna poinformować czy zależy jej na sali pojedynczej, czy też może rodzić w sali wieloosobowej. W tym podpunkcie mogą także znaleźć się informacje na temat ewentualnej toalety oraz prysznica lub wanny w sali. Możliwe jest tu również zamieszczenie informacji o tym, czy chcemy mieć możliwość nagrywania porodu lub robienia zdjęć.
W planie porodu powinny znaleźć się również informacje na temat tego, czy przyszła mama woli podczas porodu radzić sobie sama, czy też skorzystać z pomocy douli. Podpunkt ten jest także miejscem na określenie, czy chcemy, aby podczas porodu towarzyszył nam ojciec dziecka lub inna bliska osoba.
Przyszli rodzice mają w tym miejscu również możliwość zaznaczenia, czy życzą sobie obecności studentów medycyny lub położnictwa podczas porodu.
Kolejnym istotnym podpunktem planu jest przygotowanie do porodu. Należy zawrzeć w nim informacje dotyczące wykonania uprzednio przygotowujących zabiegów, a także czy wyrażamy zgodę na założenie wenflonu oraz dożylne podanie leków.
W tym miejscu planowania przychodzi miejsce na najważniejszą, kluczową kwestię, a więc sam poród. Przyszła mama może tu określić pożądany sposób porodu, kwestie podania oksytocyny oraz monitorowania zabiegu za pomocą aparatu KTG. Podpunkt ten to także miejsce na wyrażenie chęci otrzymywania bieżących oraz szczegółowych informacji o postępie zabiegu.
Ten fragment planu zawiera najwięcej podpunktów i możliwych do zaznaczenia opcji. Możemy bowiem w tym miejscu poinformować personel medyczny o tym, czy chcemy otrzymywać środki znieczulające podczas porodu oraz czy chcemy przyjmować płyny w trakcie zabiegu.
Mamy tu również możliwość określenia, czy chcemy swobodnie poruszać się podczas pierwszego etapu porodu lub czy chcemy korzystać z wanny bądź prysznica, jak i drabinki, materaca czy specjalnego worka sako.
Jeżeli chodzi o drugi okres porodu, plan przewiduje ustalenie szczegółów dotyczących przyjętej pozycji, parcia, jak i korzystania z materaca lub stołka porodowego.
Przyszła mama może podczas porodu dotknąć główki dziecka, w momencie jej wyłaniania się, jeżeli zaznaczy taką możliwość w swoim planie. Może ona również samodzielnie przyjąć dziecko, jeśli decyduje się na rodzenie w pozycji pionowej.
Inne szczegóły planu – po porodzie
Plan porodu jest dokumentem, który określa szczegóły dotyczące nie tylko samego zabiegu i przygotowań do niego, ale także okresu bezpośrednio po wydaniu dziecka. Możliwe jest zaznaczenie chęci kontaktu skóra do skóry bezpośrednio po porodzie oraz nakarmienia dziecka piersią. Mama może w tym miejscu poinformować także personel medyczny o tym, czy pragnie, aby osoba towarzysząca jej przy porodzie przecięła pępowinę dziecka.
Plan dotyczący kwestii po porodzie to także informacje na temat tego, czy maluch ma zostać owinięty w szpitalne pieluchy, czy też w te, które rodzice przynieśli ze sobą. Rodzice mogą w tym miejscu również wypowiedzieć się na temat czasu, w którym personel powinien wykonać ważenie i mierzenie dziecka.
Za pomocą planu mama może określić, czy chciałaby, aby po porodzie dziecko przebywało z nią w tym samym pokoju – przez całą dobę lub wyłącznie w ciągu dnia.
Panie, które nie posiadają doświadczenia mogą otrzymać dokładne instrukcje na temat kąpieli i przewijania, z kolei te, które wiedzą już jak zająć się maluchem mogą poinformować o tym personel.
Plan porodu – bezpieczeństwo dla dziecka i rodziców
Mimo iż nieobowiązkowy, plan porodu zdecydowanie jest dokumentem, który warto przynieść ze sobą do szpitala. Starannie wypełniony lub przygotowany samodzielnie pozwoli na znacznie sprawniejsze i pewniejsze przejście całego, pełnego stresu i emocji procesu, jakim jest poród. To także sposób na zaznajomienie się ze wszystkim najważniejszymi kwestiami dotyczącymi porodu, jak i wspólne dokształcenie się przyszłej mamy oraz taty. Spisywanie potrzeb dotyczących porodu może być także skuteczną zachętą do dalszego zgłębiania wiedzy na temat wszystkich jego etapów, jak również połogu oraz pierwszych miesięcy życia dziecka.