Ciąża to wspaniały, magiczny czas, który przynosi ogromną radość przyszłym rodzicom. Oczekiwanie na nowego członka rodziny to dla wielu magiczny czas, także ze względu na fakt, że co najmniej do 20. tygodnia ciąży przyszli rodzice nie wiedzą, jakiej płci maluch pojawi się wkrótce w ich życiu.
Chwila, w której oczekujący dziecka rodziciele oraz ich najbliżsi dowiadują się o płci potomka, jest celebrowana w wyjątkowy sposób; od co najmniej kilku lat wyprawiane są nawet specjalne imprezy pod tytułem gender reveal, czyli dosłownie ujawnienie/odkrywanie płci. Z tej okazji gromadzą się rodzina oraz bliscy przyszłych rodziców, aby wspólnie z nimi poznać płeć nowego członka rodziny. Najczęściej ujawnienie płci odbywa się za pomocą konkretnych kolorów umieszczonych w cieście, przebijanym balonie czy otwieranym pudełku. Różowa barwa oznacza dziewczynkę, natomiast niebieska chłopca.
Na całym świecie, na przestrzeni wieków powstały różnorodne mity, zabobony i sposoby, dające możliwość wcześniejszego odgadnięcia, a nawet swego rodzaju zaplanowania płci malucha. Jedną z najpopularniejszych tego typu metod jest chiński kalendarz płci. Czym dokładnie jest i jak go stosować? Poniżej znajdziecie potrzebne odpowiedzi!
Historia chińskiego kalendarza płci
Chiński kalendarz płci to sposób planowania płci dziecka o wieloletniej tradycji. Co ciekawe, na temat jego pochodzenia istnieją aż dwie historie, a każda z nich cieszy się własnym, szerokim gronem entuzjastów. Pierwsza z nich głosi, że kalendarz powstał na dworze cesarskim w trakcie panowania dynastii Qing, a więc między rokiem 1644 a 1911. Według przekazu kalendarz stanowił specjalny, ściśle strzeżony zapis, ukrywany i pilnowany przez nadwornych eunuchów. Przywilej korzystania z kalendarza miały jedynie nieliczne, elitarne rodziny. Kiedy dynastia Qing opuściła cesarskie pałace, wraz z nią zniknął także kalendarz płci, który ponownie ujrzał światło dzienne dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy to do jednej z gazet w Hongkongu zgłosił się człowiek, podający się za właściciela kopii oryginalnego chińskiego kalendarza.
Druga z historii zakłada, że kalendarz chiński powstał jeszcze wcześniej, kiedy dokładnie – nie wiadomo. Historia mówi jedynie o przybliżonym czasie odnalezienia dawnego, tajemniczego kalendarza w jednym ze starożytnych grobowców. Według tej historii kalendarz znaleziono aż 700 lat temu, a czas jego powstania szacuje się nawet na okolice 2000 roku przed naszą erą!
Trudno określić, która z powyższych historii jest prawdziwa i przedstawia faktyczne dzieje kalendarza. Bez wątpienia można jednak wywnioskować, że zapis ten budzi wiele emocji i jest dokumentem niezwykłym zarówno dla Chińczyków, jak i miłośników historii jednej z najstarszych cywilizacji świata. To właśnie dlatego kalendarz, mimo tak imponującego wieku, jest wciąż chętnie używany przez przyszłych rodziców na całym świecie.
Chiński kalendarz ciąży i płci dziecka a kalendarz księżycowy
Chiński kalendarz płci zakłada, że na płeć dziecka wpływ ma zarówno wiek matki, jak i miesiąc jego poczęcia. To właśnie na tych dwóch współczynnikach opiera się działanie kalendarza. Przed wydaniem ostatecznego osądu po sprawdzeniu płci za pomocą kalendarza warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.
Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na fakt, że tabela płci stanowi spuściznę tradycji i kultury chińskiej i opiera się na kalendarzu chińskim, a więc zgoła innym od naszego. Chiński kalendarz księżycowy dzieli się na 12 lub 13 miesięcy, na które składa się 28 dni. Miesiące chińskiego kalendarza księżycowego opierają się na cyklach księżyca. Miesiąc zmienia się w momencie, gdy Księżyc, Słońce oraz Ziemia wyrównują się. Dokładny środek miesiąca wyznacza pełnia.
Kalendarz księżycowy dzieli się także na 24 terminy słoneczne. Każdy z nich to 15 kolejnych dni, podczas których słońce obraca się o 15 stopni. Także Nowy Rok przypada w Chinach na inną niż w Europie datę. Chiński kalendarz księżycowy zakłada bowiem, że przyjście nowego roku determinują ruchy Księżyca i Ziemi. Chiński Nowy Rok najczęściej przypada na połowę stycznia lub lutego.
Chiński kalendarz księżycowy – wiek
Także wiek odczytywany według chińskiego kalendarza księżycowego jest zgoła inny niż według stosowanego w Europie kalendarza gregoriańskiego. W chińskiej kulturze zakłada się bowiem, że nowo narodzone dziecko już w momencie narodzin uznawane jest za jednoroczne. Różnica roku bierze się z faktu, iż Chińczycy do wieku dziecka dodają także jego życie w łonie matki.
Jak zaplanować płeć dziecka – kalendarz chiński w praktyce
Kiedy wiemy już, na co szczególnie należy zwrócić uwagę, jeszcze przed odczytywaniem informacji z kalendarza płci możemy przystąpić do jego analizy oraz planowania płci malucha.
Aby odczytać spodziewaną płeć dziecka, należy odszukać w tabeli pasujące współrzędne, a następnie znaleźć punkt ich styku na polu kalendarza. Kiedy już znamy niuanse dotyczące różnic między kalendarzem księżycowym i gregoriańskim, możemy trafnie ocenić zarówno własny wiek, jak i czas poczęcia dziecka. W przypadku problemów z oszacowaniem swojego wieku zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym warto skorzystać z pomocy, jaką jest jeden z dostępnych w internecie kalkulatorów wieku.
Ogólnie rzecz ujmując, odczytanie spodziewanej płci malucha, jak i jej planowanie na podstawie posiadanych informacji, jest czynnością niezwykle prostą, a przez to chętnie wykorzystywaną, zarówno bardziej na poważnie, jak i wyłącznie rozrywkowo.
Skuteczność chińskiego kalendarza płci
Chiński kalendarz to oryginalna i wyjątkowo ciekawa metoda na sprawdzenie, jaka płeć dziecka wiąże się z miesiącem jego poczęcia oraz wiekiem mamy. Sposób ten, mimo iż często używany, nie jest jednak w stu procentach wiarygodny i nie daje nam absolutnej pewności co do płci malucha. W Chinach wielu miłośników swojej rodzimej metody uznaje ją za skuteczną i wiarygodną nawet w 90 procentach. W rzeczywistości liczba ta jest jednak znacznie niższa. W Szwecji przeprowadzone zostały nawet szczegółowe badania, w ramach których przeanalizowano niemal 3 miliony osób urodzonych 1973–2006. Jak się okazało, skuteczność metody można ocenić najwyżej na 50%.
Mimo swojej wątpliwej wiarygodności chiński kalendarz płci nie traci na popularności. W ostateczności można bowiem użyć go jako swoistego urozmaicenia czy ciekawej rozrywki – dla zabawy sprawdzić wynik tabeli, aby po kilku miesiącach porównać go z rzeczywistością.
Inne sposoby na przewidywanie płci dziecka
Zarówno w Chinach, jak i w innych krajach na całym świecie istnieje wiele różnych sposobów na sprawdzenie płci malucha, który ma pojawić się na świecie. W Państwie Środka płeć dziecka można odczytać także ze snów przyszłej mamy – sen o wężu to znak, że kobieta może spodziewać się syna, natomiast sen o kwiatach jest zwiastunek córki.
Także w Polsce istnieje kilka sposobów oraz ludowych zabobonów, na podstawie których dawniej szacowano płeć dziecka jeszcze w łonie matki. Jednym z nich jest wiązanie płci malucha z wyglądem przyszłej mamy. Przyszłe córeczki nazywane są złodziejkami urody, dlatego jeśli kobieta w błogosławionym stanie wygląda mniej korzystnie niż na co dzień, według wierzenia, może ona spodziewać się właśnie córki. Z kolei panie noszące pod sercem chłopców zdecydowanie promienieją i pięknieją w ciąży, wyraźnie zwiastując swoim wyglądem płeć przyszłego potomka.
Inna metoda mówi o kształcie ciążowego brzucha, będącego wskazówką dotyczącą płci dziecka. Ciążowe brzuchy o bardziej spiczastym kształcie to zwiastun chłopca, natomiast zdecydowanie okrągłe – dziewczynki.
Według ludowych wierzeń płeć malucha można odgadnąć także na podstawie smakowych zachcianek przyszłej mamy. Panie, które zdecydowanie chętniej sięgają w ciąży po słodycze, mogą spodziewać się córeczki. Te natomiast, które dodają do swojego jadłospisu sporą ilość kiszonych ogórków czy kapusty, za kilka miesięcy będą cieszyć się z syna.
Kalendarz chiński płci dziecka na imprezie gender reveal
Chiński kalendarz może stanowić ciekawe urozmaicenie imprezy organizowanej z okazji ujawnienia płci malucha. Możemy wydrukować go w kilkunastu kopiach i rozdać gościom, aby mogli samodzielnie wykonać obliczenia jeszcze przed podaniem oficjalnej informacji. Wydrukowany kalendarz może także stanowić okazję do sprawdzenia czasu swojego poczęcia i porównania wyniku z kalendarza z rzeczywistością. Motyw chińskiego kalendarza można powielić na dekoracjach, a nawet na poczęstunkach przygotowanych z okazji przyjęcia.
Podczas imprezy można wykorzystać także inne wierzenia, zabobony i przesądy dotyczące ciąży, tworząc z nich oryginalną rozrywkę dla wszystkich uczestników zabawy, którzy mogą odgadywać płeć malucha na podstawie konkretnych przesłanek, jak i wspominać własne doświadczenia i przeżycia.
Chiński kalendarz płci – co jeszcze warto wiedzieć?
Chiński kalendarz płci to nie tylko ciekawy sposób na sprawdzenie płci przyszłego, nowego członka rodziny, ale także wyjątkowa historia, z którą się wiąże. Obliczenia wykonane w kalendarzu to doskonała rozrywka zarówno dla samych przyszłych rodziców, jak i rodziny czy przyjaciół. Pamiętajmy jednak, aby otrzymanych wyników nie odbierać jako pewnika i w celu uzyskania stuprocentowej gwarancji co do płci malucha udać się na profesjonalne badanie w gabinecie lekarskim.
Kalendarz płci dziecka możemy wykorzystać także jako nietypowy prezent. Wystarczy wydrukować tabelę, zaznaczyć w niej otrzymany wynik, a następnie wkleić do specjalnej, pamiątkowej księgi, w której umieszczamy różnego rodzaju informacje na temat malucha, takie jak dokładna godzina urodzenia czy też waga i wzrost w momencie narodzin.
Chiński kalendarz daje nam szeroką paletę możliwości – od nietypowego sposobu na sprawdzenie płci, poprzez motyw przewodni przyjęcia, po oryginalny upominek. Trudno więc dziwić się, że mimo upływu tak wielu lat, wciąż cieszy się on ogromną popularnością nie tylko w kraju jego powstania, ale na całym świecie!