Przyjście na świat dziecka to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. W całym zamieszaniu i ogromnych emocjach łatwo zapomnieć o potrzebnych rzeczach! Warto zawczasu zastanowić się, co zabrać do szpitala na poród i przygotować torbę z potrzebnymi przedmiotami, aby w kluczowym momencie po prostu zabrać ją ze sobą — bez pospiesznego biegania po domu i szukania rzeczy, które mogą się przydać. W tym tekście znajdziesz listę rzeczy do porodu, dzięki której będziesz spokojna, że masz pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria.
Warto pamiętać, że poród niekoniecznie musi odbyć się w wyznaczonym terminie — czasem dziecko przychodzi na świat przed czasem, dlatego dobrym pomysłem jest, aby torba do szpitala na poród została przygotowana już w ósmym miesiącu ciąży. Warto skompletować potrzebne rzeczy z partnerem — co dwie głowy to nie jedna, a Twój partner będzie wiedział, gdzie znajduje się torba i co w niej jest. Dzięki temu będzie mógł szybko podać Tobie lub położnej potrzebny przedmiot. Przyjście na świat dziecka oznacza wielkie zmiany także dla mężczyzny, a wspólne przygotowania pozwalają mu uczestniczyć w tym wydarzeniu i przygotować się na nie psychicznie. Co zabrać do szpitala do porodu?
Lista rzeczy do szpitala do porodu dla przyszłej mamy
Lista do porodu wydaje się strasznie długa, ale pamiętaj, że chodzi o Twój komfort, a w pierwszych chwilach warto mieć pod ręką wszystko, co może się przydać, by uniknąć stresu, dyskomfortu lub czekania, aż ktoś bliski dowiezie nam potrzebny przedmiot. Sprawdź, czy szpital, w którym planujesz rodzić, ma swoją listę przedstawiającą, co spakować do porodu dla przyszłych mam. Powinna być podstawą podczas kompletowania przydatnych rzeczy, jednak nie każda placówka ją udostępnia. Co zabrać do porodu?
Dokumenty i wyniki badań
To najważniejszy punkt z całej listy, więc sprawdź kilka razy, czy masz wszystko. Warto spakować dokumenty i badania do jednej teczki i umieścić ją na samym wierzchu. Nie może w niej zabraknąć:
– dowodu osobistego
– karty przebiegu ciąży
– wyników badań, tj. ostatniej morfologii, aktualnego badania moczu i krwi, HBS, WR, informacji o grupie krwi i czynniku Rh (w przypadku Rh- potrzebne jest także badanie na obecność przeciwciał anty Rh), badania USG wykonanego po 36. tygodniu ciąży, a w przypadku chorób: wyników badań okulistycznych, kardiologicznych itd.
– planu porodu, czyli dokumentu, w którym zapisałaś wszystkie oczekiwania co do porodu(np. informację, że chcesz rodzić w swoim ubraniu, przebywać z osobą towarzyszącą czy skorzystać ze znieczulenia). To cenne informacje dla personelu, o których w dużych emocjach możesz zapomnieć.
– dokumentu potwierdzającego, że posiadasz ubezpieczenie
– NIP-u pracodawcy lub Twojego własnego, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą
Przedmioty pierwszej potrzeby
Torba do szpitala dla mamy powinna zawierać przedmioty, które przydadzą się jej podczas porodu i pobytu w szpitalu. Zwykle trwa on 2-3 doby, ale może się przedłużyć. Nie warto pakować przesadnie dużych zapasów. W razie braku potrzebnych akcesoriów może je dowieźć ojciec dziecka lub inna bliska nam osoba. W niektórych szpitalach rodzącym udostępnia się m.in. koszule do porodu, podkłady poporodowe, a nawet kosmetyki lub ubranka niemowlęce. W spisie zakładamy, że sama musisz przygotować wszystko, co zabierzesz do szpitala na poród.
– klapki pod prysznic
– kapcie (możesz z nich zrezygnować i chodzić w klapkach, których używasz pod prysznicem)
– ciepłe skarpetki
– 2-3 koszule nocne. Warto pamiętać, że rozpinane modele ułatwią karmienie.
– 1-2 biustonosze do karmienia
– specjalne majtki poporodowe jednorazowe lub wielorazowe. Dobrze sprawdzają się te wykonane z siateczki. Mogą być także zwykłe, bawełniane modele, ale wybierajmy większe, aby nas nie uciskały.
– 2-3 butelki wody mineralnej. Dobrym wyborem jest butelka z dzióbkiem, a także butelki z filtrem, dzięki którym możesz wielokrotnie uzupełniać butelkę wodą z kranu.
– duży i mały ręcznik, najlepiej w ciemnym kolorze
– podkłady poporodowe
– podstawowe przybory toaletowe do codziennej higieny (dezodorant, mydło lub żel pod prysznic i do mycia twarzy, szampon, pasta do zębów wraz ze szczoteczką, krem do rąk, akcesoria do włosów — zwłaszcza gumki). Kosmetyki warto przelać do mniejszych pojemniczków, które można dostać w drogerii (takie jak do samolotu).
– żel do higieny intymnej. Wiele kobiet poleca także chusteczki do higieny intymnej.
– szlafrok lub rozpinana bluza
– pielucha tetrowa (np. do robienia okładów, do otarcia potu)
– chusteczki higieniczne lub ręcznik papierowy
– preparat łagodzący podrażnienie sutków — np. lanolina
– wkładki laktacyjne
– przekąski — np. owoce, batoniki, herbatniki, wafle ryżowe, chrupki kukurydziane, kanapki, biszkopty
– telefon komórkowy wraz z ładowarką
– drobne pieniądze
– opcjonalnie: laktator. Wiele szpitali udostępnia laktatory rodzącym.
– opcjonalnie: poduszka typu jasiek, jednak w razie potrzeby partner może ją dowieźć.
Lista rzeczy do szpitala dla dziecka
Torba do szpitala dla dziecka będzie nieco mniejsza, ale zawiera parę niezbędnych rzeczy, które powinniśmy mieć pod ręką. Należą do nich:
– pieluchy jednorazowe w rozmiarze 0. Nawet jeśli planujesz stosowanie pieluch wielorazowych, warto na początku wspomóc się jednorazowymi.
– pieluszki wielorazowe — tetrowe, muślinowe, bambusowe — według uznania. Przydadzą się to podłożenia pod główkę dziecka, podłożenia podczas przewijania, wytarcia buzi, przełożenia przez ramię podczas odbijania itd.
– ubranka na czas pobytu w szpitalu (pajacyki, body, koszulki). Nawet jeśli ubranka są nowe, powinniśmy wyprać je, zanim spakujemy do torby.
– kocyk lub śpiworek
– ręcznik kąpielowy z kapturem
– kosmetyki: krem na odparzenia, oliwka, mydło
– cienkie czapeczki bez wiązania (jedna cieńsza i jedna grubsza)
– sól fizjologiczna i patyczki do czyszczenia nosa. Solą fizjologiczną można także przemywać oczy.
– chusteczki nawilżane
Torba do szpitala — lista dla taty
Czasem poradniki pomijają rolę przyszłego taty. Jednak warto pamiętać, że dla niego również narodziny dziecka to ogromne przeżycie, podczas którego musi stanowić ogromne wsparcie dla rodziny. Z pewnością poczuje się lepiej, jeśli będziemy pamiętać także o jego potrzebach. Co do szpitala do porodu powinien zabrać przyszły tata?
– telefon i ładowarkę
– opcjonalnie: aparat fotograficzny (sprawdźcie, czy w aparacie jest akumulator i karta pamięci)
– buty i wygodne ubrania na zmianę
– przekąski — możliwe, że konieczne będzie „pozostanie na posterunku” przez dłuższy czas. Warto zadbać, by pod ręką było coś do jedzenia.
Wyprawka do szpitala już prawie gotowa! Kilka porad na koniec.
1. Wygodniej jest spakować kilka mniejszych toreb zamiast jednej dużej. Szukając czegoś, unikasz bałaganu we wszystkich rzeczach. Możesz np. podzielić potrzebne akcesoria na rzeczy dla dziecka i dla siebie. Torby powinny być na tyle małe, aby zmieściły się pod szpitalne łóżko i abyś nie miała problemu z szukaniem rzeczy, których akurat potrzebujesz.
2. Jeśli zastanawiasz się nad ilością poszczególnych przedmiotów, weź pod uwagę, że świeżo upieczona mama zwykle spędza w szpitalu 2-3 doby.
3. Na niektórych oddziałach przydadzą się własne sztućce, kubek i talerz, a także akcesoria do zmywania. Warto zapytać o to kobiety, które rodziły w wybranym przez nas szpitalu.
4. Balsam do ust zajmuje mało miejsca, a może okazać się przydatny — dobrze jest mieć go pod ręką.
5. Niektóre szpitale zapewniają wyprawkę dla dziecka. Dowiedz się, czy szpital, w którym planujesz rodzić, należy do takich placówek. Dzięki temu zabierzesz o jedną torbę przedmiotów mniej.
6. Pomyśl o swoim komforcie psychicznym — zabierz ulubioną przekąskę, lekką książkę czy słuchawki i playlistę z muzyką. Być może okażą się świetnym sposobem na ochłonięcie lub wypełnienie czasu oczekiwania.
7. Niektórych rzeczy nie da się spakować z dużym wyprzedzeniem, bo używasz ich na co dzień — np. ładowarki do telefonu czy kosmetyków. Sporządź listę takich przedmiotów i przechowuj ją w widocznym miejscu (np. powieś na lodówce), by wiedzieć, co wrzucić do torby w ostatniej chwili.
8. Pamiętaj, że zabranie zbyt dużej ilości rzeczy może być niemile widziane przez personel, więc dobrze przemyśl, co trafi do Twojej torby do porodu. Lista zawsze powinna być dostosowana do Ciebie i Twoich potrzeb — jeśli np. znajdziesz listę rzeczy do porodu, na której zapisano szlafrok, a Ty nigdy go nie nosisz — nie musisz kupować specjalnie tego przedmiotu, zastąp go np. rozpinaną bluzą.
9. Zabierz do szpitala kosmetyki, których używasz na co dzień. Moment porodu to nienajlepszy czas na testowanie nowości.
10. Dzień wyjścia ze szpitala generuje kolejne potrzeby. Obowiązkowy jest fotelik dla dziecka i ciepłe ubrania dostosowane do pogody. Bez względu na to,w czym pojechałaś do porodu, z pewnością w dniu wypisu przydadzą się inne ubrania, które partner lub bliska osoba może przywieźć z domu. Warto przygotować je zawczasu, biorąc pod uwagę, że powinny być luźne i wygodne.
Czy znasz fundację Rodzić po ludzku?
To fundacja, którą powinni znać wszyscy przyszli rodzice! Została założona w 1994 roku, a jej członkowie od lat walczą o poprawę warunków w szpitalach, co przecież ma ogromny wpływ nie tylko na sam przebieg porodu, ale także na samopoczucie kobiety, początkowy, tak ważny, kontakt z nowo narodzonym dzieckiem, a także na wspomnienia porodu, które dawniej dla wielu kobiet były traumatyczne. Misję fundacji najlepiej oddaje jej nazwa — postuluje, by pozwolono Polkom rodzić po ludzku. Szpitale polecane przez fundację, które zapewniają dobre warunki, można znaleźć na specjalnej stronie nazwanej Gdzie rodzić? Możliwe, że tam również czeka na Ciebie idealna szkoła rodzenia i położna, która wesprze Cię podczas tak ważnego wydarzenia. Strona fundacji oraz strona Gdzie rodzić? to prawdziwe skarbnice informacji dla przyszłych rodziców (tam znajdziesz m.in. dokładny spis tego, co spakować do szpitala na poród).
Wiesz już, co zabrać do szpitala na poród i z pewnością świetnie się do niego przygotujesz. Bez względu na to, czy odbędzie się on siłami natury, czy konieczna będzie cesarka, życzymy Tobie, maleństwu oraz tacie dziecka wiele radości ze wspólnych chwil!