Spanie z dzieckiem w jednym łóżku ma swoje zalety i wady. Z jednej strony ogranicza wstawanie w nocy do minimum oraz zaspokaja potrzeby malucha. Z drugiej strony takie rozwiązanie może powodować dyskomfort. Często rano czujemy się zmęczeni, a przez to stajemy się mniej efektywni. Do kiedy dziecko powinno spać z rodzicami? Sprawdźmy, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
Wspólne przebywanie w jednym łóżku sprawia, że niemowlę czuje się bezpieczne. Bliskość rodziców skutecznie redukuje stres związany z samotnością. Dzięki temu dziecko staje się spokojne. Niektórzy badacze podkreślają, że spanie z maluchem skutecznie zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej, czyli zespołu SIDS.
Jak odkładać dziecko do łóżeczka, żeby się nie obudziło?
Dziecko nie chce spać w łóżeczku, ponieważ boi się samotności. Zapach mamy uspokaja oraz gwarantuje bezpieczeństwo. Nagłe przebudzenie wynika z naturalnego instynktu. W przypadku niemowląt nie ma mowy o kaprysie czy manipulacji. Istnieją jednak 2 zasady, które mogą pomóc przechytrzyć naturę:
- Odpowiednia pozycja w trakcie snu
Przenosząc dziecko do łóżeczka, warto uśpić malucha i przenieść go w takiej samej pozycji, w jakiej będzie dalej spać. Najlepiej utulić go w poziomej pozycji, a następnie delikatnie ułożyć na materacu.
- II faza snu gwarantuje sukces
Podczas pierwszych minut maluszek tylko drzemie. Taki stan utrzymuje się ok. 20 minut. W tym czasie bardzo łatwo go obudzić. Wystarczy drobny szmer lub delikatny ruch. Mocny sen zmniejsza czujność niemowlęcia.
Jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami?
Zmiana dziecięcych nawyków wiąże się z ogromnym stresem. W tym okresie trzeba wspierać dziecko, okazać zrozumienie i być konsekwentnym. Przytulny kącik sprawi, że dziecko poczuje się bezpiecznie. Warto w nim zostawić ulubioną zabawkę, a także zadbać o kolorową i miękką w dotyku pościel z bajkowymi motywami. W takim miejscu maluch łatwiej się wyciszy. Sprawę ułatwi wspólne oglądanie książek oraz opowiadanie historii. Niektóre maluchy czuję się pewniej przy zapalonej. W nauce samodzielnego spania trzeba zachować codzienne rytuały.
Kiedy zmienić łóżeczko na łóżko dla dzieci?
Każdy maluch rozwija się inaczej. Najlepiej obserwować dziecko i zadbać o to, by czuło się swobodnie oraz bezpiecznie podczas snu. Kiedy zauważymy, że maluch powoli osiąga wzrost przybliżony do wielkości materaca, trzeba zdecydować się na wymianę mebla. Zazwyczaj jest moment, w którym dziecko kończy 3 rok życia. Ciekawą propozycją są łóżka z barierką, która chroni przed upadkiem w nocy. To idealna opcja dla ruchliwego przedszkolaka.
Podsumowanie: Do kiedy dziecko powinno spać z rodzicami?
Gdy dziecko przychodzi w nocy do łóżka rodziców, najczęściej manifestuje swój lęk przed samotnością. W takiej sytuacji najlepiej przytulić pociechę oraz uspokoić. Można spróbować ją przenieść, gdy będzie już mocno spać, układając delikatnie na materacu.
Aby odzwyczaić malucha i przenieść go do innego pokoju, warto wykorzystać metodę małych kroków. Na początku trzeba pozostać w pomieszczeniu do momentu, aż dziecko uśnie. W tym czasie powinna panować absolutna cisza. Po kilku dniach można powoli się dystansować. W końcu nadejdzie dzień, w którym pociecha samodzielnie zaśnie.