Wraz z radosną wieścią o ciąży w wielu domach rozpoczynają się poszukiwania pomysłów na imiona dla dzieci. Jeśli okaże się, że urodzi się mały mężczyzna, z myśli przyszłych rodziców nie znika pytanie, „Jakie są najładniejsze imiona dla chłopców? Zaczyna się wertowanie spis imion, księgi imion męskich i przeglądanie popularnych stron i portali paretingowych. Wszystko po to, by znaleźć najpiękniejsze imię dla długo wyczekiwanego maluszka.
Najładniejsze imiona chłopięce
Najładniejsze, czyli jakie? Najczęściej wybierane, najbardziej popularne, a może dźwięczne i ładnie brzmiące lub posiadające atrakcyjne zdrobnienie? Znalezienie odpowiedniego imienia dla syna z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Choć od kilku lat w polskim prawie obowiązuje zapis, który zwiększa swobodę wyboru i umożliwia rodzicom nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia, nie ułatwia to zadania.
Wybierając imię dla chłopca musimy wziąć pod uwagę nie tylko własne upodobania i preferencje, ale i społeczne konotacje. Znaczenie może mieć zarówno wydźwięk słowa, funkcjonowanie imienia w powszechnej świadomości czy popularny, aktualny kontekst kulturowy. Warto mieć na uwadze uniwersalność, długość imienia i jego ładne współbrzmienie z nazwiskiem.
Jak wybrać imię dla chłopca?
Imiona dla chłopca to obszerna lista kilkuset pozycji, co sprawia, że wybór tego jedynego, z pewnością nie jest łatwy. Chyba, że posiadamy określoną strategię i stawiamy na imiona popularne w rodzinie, kultywując rodowe tradycje lub też kierujemy się autorytetem, poszukując imienia bohatera – rodzinnego, narodowego czy postaci o światowej sławie. Takie imię męskie nadane chłopcu długo będzie się dobrze kojarzyć, nie tylko jego rodzicom.
W poszukiwaniu właściwego imienia warto rozejrzeć się dookoła i przyjrzeć, jakie imiona męskie mają osoby z najbliższego otoczenia, które znamy i lubimy. Ukochany wujek, imponujący nauczyciel, najlepszy przyjaciel czy znajomy, który wyznaje podobne do nas wartości, może okazać się świetną inspiracją. „Pożyczone” od niego imię najprawdopodobniej zawsze będzie wywoływać w nas pozytywne skojarzenia.
Popularne czy oryginalne imiona dla chłopców?
Kryterium wyboru imienia może być częstość jego występowania, gdy lubimy podobać się innym i wolimy podejmować mało ryzykowne, bezpieczne decyzje. Zastanawiając się, jakie są popularne imiona dla chłopców, wystarczy sięgnąć dorankingów i wybrać jedno z topowych imion z górnych pozycji listy. Wówczas możemy mieć pewność, że imię dla naszego dziecka jest modne, podoba się i jest społecznie akceptowane. Będzie też stosunkowo częste w grupie rówieśniczej syna, a więc znane i łatwe do zapamiętania.
Kwestia imienia dla chłopca wygląda nieco inaczej, jeśli stawiamy na oryginalność, a z trendami nam nie po drodze. W sytuacji, gdy cenimy sobie wyjątkowość i chcemy, by przyszłe imię męskie naszego maluszka okazało się unikatowe, najlepiej będzie znaleźć imiona chłopców, które w poprzednich rocznikach byłynajrzadziej wybierane. Zwróćmy przy tym uwagę na to, by nie było kontrowersyjne, lub zbyt „dziwne”, nie może być ośmieszające. Warto zadbać, by jego brzmienie wzbudzało dobre skojarzenia.
Topowe imiona chłopców 2020 roku
Jakie są imiona dla chłopców, które w ostatnich latach wybieraliśmy najchętniej? Listę „Imię dla chłopca 2020 – top 10” otwiera Antoni, który króluje nieprzerwanie od kilku lat. Tuż za Antonim plasują się: Jakub, Jan, Szymon, Aleksander, Franciszek, Filip, Mikołaj, Wojciech i Kacper. To nie imię Robert, jak można by się spodziewać po wielkich sukcesach naszego piłkarza, króluje na listach imion dla chłopców. W ostatnich latach rodzice zdecydowanie zwrócili się w stronę tradycji.
Imiona, podobnie jak wszystko wokół nas, podlegają modom i zmieniającym się trendom. Na przestrzeni ostatnich kilku lat widać wyraźne upodobanie do nadawania synom imion, które podobały się również kilkadziesiąt lat temu, a nawet starszych – chętnie sięgamy zarówno po hebrajskie i łacińskie imiona dla chłopców, jak i po staropolskie imiona męskie. Sympatią darzymy Bolesława, Stanisława, czy Ziemowita oraz Mieszka, który jest numerem jeden w najładniejszych propozycjach w kategorii imiona męskie na „M”.
Wybieramy imiona o ładnych zdrobnieniach
Choć doskonale zdajemy sobie sprawę, że mały Janek będzie dużym Janem a Sławek – Sławomirem, to brzmienie zdrobnienia ma często wpływ na to, jakie imię wybierzemy dla syna. Zdrobnienia imion, brzmiące przyjaźnie, ładnie i lekko, to częsty impuls przy podejmowaniu decyzji o nadaniu dziecku danego imienia. Antek, Stasio, Kuba, Miki, Olek, Szymek, czy Tadzio – równie dobrze prezentują się w obu formach (zdrobnienie i oficjalna forma) oraz będą pasować do każdego wieku.
Wiele zdrobniałych form imion będzie towarzyszyć naszym synom przez całe życie. Dla większości znajomych i rodziny Jakub będzie Kubą a Aleksander – Olkiem. Mimo tego, że do niedawna obowiązywał przepis, zgodnie z którym nie powinno się nadawać polskim dzieciom imion zdrobniałych, na początku 2020 roku prawo nieco się zmieniło. Obowiązujące od 1 marca zapisy umożliwiają nadanie synkowi imienia typu Jaś czy Janek. Jeśli taka forma nam się podoba, warto dobrze przemyśleć decyzję i wybrać imię, które dla dorosłego mężczyzny nie stanie się zbyt zabawne lub infantylne.
Ładne imię dla chłopca – znak czasów
Każde pokolenie ma swoje ulubione imiona, a moda na nazywanie dzieci zmienia się mniej więcej co dwadzieścia, trzydzieści lat. Zestawienia najrzadziej i najczęściej wybieranych imion znajdziemy na ministerialnych stronach – to cenne źródło informacji na temat zmieniających się tendencji w nadawaniu dzieciom imion. Widać w nich, jak popularne imiona męskie w latach 30-tych XX – Kazimierz, Zdzisław, Zbigniew czy Józef niemal odeszły w niepamięć, a urodzonych w latach 1946–1964 – Jerzych, Januszów czy Andrzejów znamy głównie jako starszych krewnych i bohaterów ludowych porzekadeł.
Współcześni rodzice, 30- i 40-latkowie to głównie posiadacze imion takich jak Krzysztof, Piotr, Tomasz, Marcin. Choć dobrze znamy je ze słyszenia, dziś rzadko wybieramy je dla swoich synów, a nie tak dawno były uważane za najładniejsze imiona męskie. 2020 rok, podobnie jak 2019, 2018 i 2017 – przyniosły dominację Antków, Jakubów, Janków i Szymków.
Imiona polskie popularniejsze niż zagraniczne
Aktualnie większą popularnością od zagranicznych imion męskich cieszą się polskie imiona. Naturalniej komponują się z polskimi nazwiskami i melodyjniej brzmią, są uniwersalne i odwołują się do tradycji. Imiona polskie to coraz modniejszy trend kilku ostatnich lat będący odpowiedzią na wcześniejszą fascynację nietypowymi imionami lub zapożyczonymi z popularnych amerykańskich programów i seriali.
W 2020 roku polskie imiona męskie zdecydowanie dominują, pozostawiając miejsce dla oryginalnych i wyjątkowych imion o niepolskich korzeniach. W rankingach popularności na wysokich pozycjach można znaleźć też imiona zagraniczne lub spolszczone, takie jak Natan, Igor, Olivier, Oskar, Alan, Milo czy Fabian. Wraz z wejściem w życie przepisów umożliwiających nadawanie polskim dzieciom imion obcych, zwiększyła się swoboda rodziców i zagraniczne imiona wśród polskich chłopców stały się imionami częściej nadawanymi.
Imiona dla chłopca, które się podobają
Top imion dla chłopca od kilku lat jest dość stały, pozycje zmieniają się w obrębie pierwszej dziesiątki. Poza tym, jest spora ilość ładnych imion chłopięcych, które bardzo podobają się Polakom i Polkom. Są to: Leon, Adam, Nikodem, Marcel, Tymon, Ignacy, Wiktor, Michał, Piotr, Maksymilian, Tymoteusz, Dawid, Mateusz i Julian. Najładniejsze imiona na „B” to Bartosz, Bruno i Borys, a wśród pozycji na „K” prym wiodą: Krzysztof, Ksawery, Kamil i Kajetan.
Nadal bardzo lubianymi imionami są Konrad, Adrian, Hubert, Olaf, a w kategorii imiona na „C” przoduje Cezary i Cyryl, a z nowoczesnych imion na „A” często wybieramy Aarona, Ariela czy Alana. Wielu rodziców, inspirując się książką czy filmem, sięga po imiona dla swoich synów takie jak: Kaspian, Dorian czy Bastian.
Każde imię ma swoje znaczenie
Czasem imię chcielibyśmy wybrać zupełnie sami. W zgodzie z własnym poczuciem istotności i estetyki. Uznając, że imię określa człowieka, ma istotny wpływ na jego życie i nadaje mu charakteru, można poszukać tego jedynego, poznając pochodzenie imion i zgłębiając ich znaczenie. Dawniej wybierając imiona dla chłopców wierzono, że są one magiczne, niosą życzenia i wróżby na późniejsze życie. Jeśli przekonanie takie nie jest obce również nam – pomocna okaże się księga imion męskich.
Na wielu stronach znajdziemy, w kolejności alfabetycznej imiona męskie na: „A”, „B”, „C” itd. Oczekując przyjścia na świat malucha będziemy mieć całkiem dużo czasu na przyjrzenie się większości z nich i poznanie etymologii oraz symboliki tych, które wpadną w ucho i w oko. Najprawdopodobniej po takiej lekturze nasza wiedza na temat imion będzie bogatsza. Raz po raz wpadniemy w zachwyt lub zadziwienie, widząc imię męskie na „U”, czy „imiona męskie na „K”, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.
Jakie znacie imiona dla chłopców, które wróżą powodzenie?
Badania naukowców i psychologów wskazują, że imię może mieć niemały wpływ na życie dziecka, nastolatka i dorosłego mężczyzny. Zauważono, że największe powodzenie w szkole notują osoby o popularnych imionach, a ich prace oceniane są wyżej i przychylniej.
Dobrze rokują imiona na „A” i te, które plasują się w czołówce alfabetu, a także te, które jednoznacznie wskazują na płeć.
Zdecydowanie najlepiej żyje się mężczyznom o imionach krótszych i łatwych do wypowiedzenia oraz zapamiętania. Dobrze, by imię było powszechnie znane i należało do tych bardziej popularnych. Posiłkując się tego typu wiedzą łatwiej będzie znaleźć odpowiedź na pytanie – „Jakie mogą być imiona dla chłopców, które ułatwią życie i pomogą w karierze?” Jeśli nie czujemy, że wybraliśmy właściwie – mamy 6 miesięcy od momentu urodzenia syna na zmianę jego imienia.